Prvá slovenská stránka o ninjoch a ninjutsu

FAQ - Najčastejšie kladené otázky

1. Chcem sa učiť ninjutsu. Kedy a kde sa mám prihlásiť? Kedy robíte nábor?

Táto stránka nie je stránkou žiadnej školy, je to všeobecná stránka o ninjoch a ninjutsu. Ak sa chcete učiť ninjutsu, pohľadajte si v časti Ninjutsu na Slovensku pobočku školy Bujinkan alebo Kaminari Inabikari Ryu, ktorá je najbližšie k vášmu bydlisku a tam sa informujte.

2. Nachádza sa v meste XY nejaká škola ninjutsu?

Pozrite si časť Ninjutsu na Slovensku, tam sú uvedené VŠETKY školy na Slovensku, ktoré poznám. Ak tam nie je uvedené vaše mesto, tak buď tam žiadna škola nie je, alebo o nej nemám informácie. Ak viete o nejakej, ktorá tam nie je uvedená, dajte mi vedieť, pridám ju tam.

3. Kde si môžem kúpiť ninja oblek, tabi, knihy o ninjoch, zbrane... ?

Všetko, čo sa týka ninjov a ninjutsu (alebo aj iných bojových umení) si môžete kúpiť v mojom e-shope www.star-shop.sk. V prípade, že tam nenájdete to, čo ste hľadali, napíšte mi, ja sa pokúsim vám to zohnať.

4. Aký je rozdiel medzi školou Bujinkan a Kaminari Inabikari Ryu?

Mám skúsenosti s oboma týmito školami, takže to viem objektívne porovnať. Základný rozdiel je v spôsobe výuky.

Bujinkan je oficiálna škola ninjutsu, ktorú založil Dr. Masaaki Hatsumi. Obsahuje učenie nielen ninjovských, ale aj samurajských škôl. Učia tam väčšinou tréneri, ktorí sa učili buď priamo v Japonsku, alebo u Luboša Pokorného, ktorý je jedným zo žiakov Dr. Hatsumiho. Majú moderné technické stupne kyu (študentské) a dany (majstrovské). Výuka tam prebieha hromadne, tréner ukáže techniku, ostatní ju skúšajú. Potom nasleduje ďalšia technika (resp. ďalšia variácia tej techniky). Všetci žiaci postupujú rovnako. Tréningy prebiehajú zvyčajne v telocvični, semináre sa zvyknú robiť aj vonku. Členovia Bujinkanu neuznávajú školu Kaminari Inabikari Ryu za právoplatnú školu ninjutsu.

Školu Kaminari Inabikari Ryu, aj hoci ma japonský názov, založil Slovák Ján Maďar. Z toho dôvodu je to neoficiálna škola ninjutsu, nemá historické korene. Pán Maďar však svoje vedomosti čerpal priamo z historických zdrojov z Japonského múzea ninjutsu a z iných zdrojov ninjutsu z celého sveta. Jeho techniky sú viac prirodzené, zahrnujú aj prežitie v prírode a takisto aj použitie moderných strelných zbraní. Tréneri pobočiek tejto školy sa učili (alebo ešte stále učia) buď priamo u p. Maďara, alebo svoje pobočky vedú spôsobom diaľkového štúdia pomocou materiálov, ktoré im p. Maďar pošle. On sám ich chodí raz za čas osobne skontrolovať, či sa to naučili správne. Tréning sa vedie individuálne, tréner sa venuje každému žiakovi osobitne, a každý tak postupuje svojim tempom, nezávisle na ostatných. Na ďalšiu techniku tak žiak prechádza až po zvládnutí tej predošlej. Majú tradičné ninjovské technické stupne: mladší žiak, starší žiak a majster. Tréningy aj semináre prebiehajú vždy vonku a to za každého počasia. Len výnimočne v telocvični.


Ak ste tu nenašli odpoveď na tú svoju otázku, neváhajte mi napísať na horeuvedený e-mail.