Prvá slovenská stránka o ninjoch a ninjutsu

Sho Kosugi

Sho Kosugi
  • Rodné meno: Shōichi Kosugi
  • Dátum narodenia: 17.6.1948
  • Miesto narodenia: Shiba (predmestie Tokia), Japonsko
  • Rodinný stav: rozvedený, ex-manželka Shook (do roku 2009)
  • Deti: synovia Kane (1974) a Shane (1976) a dcéra Ayeesha (1983)

IMDB   ČSFD   FDB

Herec Sho Kosugi sa stal najznámejším a najobľúbenejším predstaviteľom ninjov vo filmoch v 80-tych rokoch. Narodil sa v Japonsku v rodine rybára, ako jediný a najmladší syn. Bojovým umeniam sa začal venovať, keď mal 5 rokov, na podnet svojich dvoch sestier. Pod vedením majstra Konishiho sa učil Shindo-Jinen Ryu Karate. Keď mal 7 rokov zoznámil sa s majstrom Yamamotom, ktorý ho začal učiť ninjutsu. Po piatich rokoch tréningu, presne v deň jeho 12-tych narodenín, majster Yamamoto niekde zmizol, a Sho o ňom už nikdy viac nepočul. Počas ďalších rokov pokračoval v tréningu karate, a okrem toho sa začal učiť aj Kendo, Judo, Iaido a Kobudo. Keď mal 18 rokov, stal sa z neho šampión karate v Japonsku. Po tom, ako ho neprijali na vysokú školu v Japonsku, rozhodol sa že odcestuje do USA.

So zámerom stať sa medzinárodným obchodníkom, vystúpil na letisku v Los Angeles a nasadol na autobus, o ktorom si myslel, že ho zavezie do jeho nového domova v Malom Tokiu. No keďže nevedel čítať ani hovoriť po anglicky, nastúpil na zlý autobus a dostal sa niekde úplne inde. Tam na starej špinavej ulici ho prepadli traja muži, z ktorých jeden mal v ruke nôž. Hoci nerozumel, čo mu hovorili, čepeľ noža prekonala všetky jazykové bariéry. Sho uštedril útočníkovi s nožom prudký kop, po ktorom sa útočník zviezol na zem. Keď ostatní dvaja videli svojho kamaráta zakrvaveného a stonajúceho na zemi, radšej ušli a Sho strávil zvyšok dňa na policajnej stanici.

Po mesiacoch učenia angličtiny nastúpil na vysokú školu v Pasadene a potom na kalifornskej štátnej univerzite získal bakalársky titul v ekonomike. Peniaze na štúdium si zarábal rôznymi pomocnými prácami a medzitým sa ďalej venoval tréningu bojových umení. Zoznámil sa s majstrom karate a kobudo Fumiom Demurom a účinkoval v jeho vystúpeniach, kde predvádzal svoje znalosti bojových umení. Medzitým sa zúčastnil rôznych turnajov po celej Amerike a do roku 1974 získal neuveriteľných 663 trofejí a pohárov. V tom čase taktiež vyučoval bojové umenia a zoznámil sa s krásnou čínskou dievčinou Shook, s ktorou sa neskôr oženil. V tom čase Sho taktiež skúšal štastie vo filme, ale zahral si len zopár bezvýznamných úloh. Keďže takéto účinkovanie veľa peňazí nevynášalo, naďalej sa venoval učeniu bojových umení vo svojom dojo v San Gabriel.

Veľký zlom v jeho filmovej kariére nastal v roku 1981, keď šampión v karate Mike Stone dokončil scénar k filmu "Dance of Death". Keď Stone zháňal ľudí, ktorí mali hrať vo filme ninjov, medzi vybratými bol aj Sho. Názov filmu bol zmenený na ENTER THE NINJA. Po nezhodách s producentom bol Mike Stone (mal hrať vo filme hlavnú úlohu) nahradený Francom Nerom. Aj napriek týmto nezhodám ostal Stone ako hlavný choreograf bojvých scén a taktiež ako dablér Franca Nera. Počas nakrúcania filmu si producent všimol, že Sho perfektne ovláda bojové umenie a že má taktiež prirodzený herecký talent. Preto sa jeho úloha vo filme postupne menila, až nakoniec sa stal druhou hlavnou postavou. Okrem toho vo filme ešte robil dabléra niekoľkým ninja bojovníkom. Keď mal film v lete 1981 premiéru, mal veľký úspech a vo svete filmov o bojových umeniach sa zrodila nová hviezda - Sho Kosugi. Tento film taktiež rozpútal ninja mániu v 80-tych rokoch. Netrvalo dlho, a spoločnosť Cannon Films natočila svoj druhý "ninjovský" film REVENGE OF THE NINJA, v ktorom dostal Sho hlavnú úlohu. Vo filme si zahral aj jeho syn Kane, ktorý mal vtedy 8 rokov. Aj tento film mal veľký úspech. Kane Kosugi si zahral so svojím otcom vo viacerých filmoch a vo filme PRAY FOR DEATH hral aj jeho mladší brat Shane. Sho účinkoval aj v populárnom seriáli THE MASTER (známy aj ajo MASTER NINJA) po boku Lee Van Cleefa a Timothy Van Pattena. V roku 1988 hral vo filme BLACK EAGLE so Jean Claude Van Dammom, v ktorom si opäť zahrali aj jeho dvaja synovia. Sho však nebol len hercom, ale pre väčšinu svojich filmov robil aj choreografiu bojových scén. V roku 1992 natočil samurajský epos JOURNEY OF HONOR (známy tiež ako SHOGUN MAYEDA), ku ktorému napísal scénar a taktiež bol aj jeho producentom. Okrem toho v roku 1993 režíroval film THE FIGHTING KING.

V roku 1998 otvoril v Hollywoode školu SHO KOSUGI INSTITUTE (SKI), ktorý slúži na pomoc mladým ázijcom nájsť si uplatnenie v Hollywoode. Ďalšie školy SKI otvoril v Japonsku v meste Nagoya vo februári 1999 a v roku 2000 v Tokiu. V budúcnosti ešte plánuje otvoriž školy v Kórei, Taiwane a v Európe. Škola v Hollywoode je určená pre žiakov od 16 rokov hore, škola v Japonsku je pre žiakov mladších ako 15 rokov. Žiaci sa tam učia o všetkých aspektoch filmovej tvorby : herectvo, réžia, produkcia, bojové umenia a choreografia a podobne. Okrem toho má vlastnú filmovú spoločnosť SHO KOSUGI PRODUCTIONS Inc.

Sho a jeho syn Kane spolupracovali v roku 1998 na videohre pre Sony Playstation TENCHU: STEALTH ASSASSINS. V hre boli použité ich pohyby pre realistickejšie stvárnenie pohybov ninjov Rikimaru (Sho) a Ayame (Kane). Kane Kosugi pokračuje v otcových šľapajách a robí si dobré meno v japonských filmoch a tv vystúpeniach. V roku 2009 sa Sho Kosugi triumfálne vrátil na scénu vo filme NINJA ASSASSIN. Čo znamená jeho návrat? Bude ďalej pokračovať v natáčaní filmov o ninjoch? To ukáže čas. Každopádne je jeho meno pevne vpísané do dejín filmu a navždy zostane synonymom pre slovo ninja.

Zdroj: www.ShoKosugiTheNinja.com

Najznámejšie filmy

Enter The Ninja Enter The Ninja
(1981)
Revenge Of The Ninja Revenge Of The Ninja
(1983)
Ninja III: The Domination Ninja III: The Domination
(1984)
The Master The Master
(1984)
9 Deaths Of The Ninja 9 Deaths Of The Ninja
(1985)
Pray For Death Pray For Death
(1985)